Velikonoce Labuť-Vejce-Surikata-Magnetosféra Země

Vážené a milé, vážení a milí!!!

Březen již dávno zaklepal na vrátka a Toulavý medvěd stále mlčí.

Smršť v podobě parlamentních voleb na podzim a prezidentské volby v lednu nám opět potvrdila, že máme jen takové zástupce, jaké si zasloužíme a jací jsme my sami. Což medvěda uvrhlo do poměrně silné trudomyslnosti.

V zásadě je jen pár možností, jak se s trudomyslností vypořádat. CK Toulavý medvěd proto uvažoval o angažmá tučňáka na letošním transparentu. Všichni tučňáci ale odmítli. Proto Toulavý medvěd otiskl svojí tlapku na Milion chvilek, nicméně jedinou naší nadějí je statistika, která má pro nás cenné údaje. Jedná se o statistiku volebních výsledků z parlamentních i prezidentských voleb.

Mladší ročníky a populace s vyšším vzděláním dávají Toulavému medvědovi naději, že snad jednou v (ne)daleké budoucnosti… trudomyslnost vyprchá. No řekněte, kdo z rodičů by si nepřál, aby se jeho děti měly lépe. kdo z rodičů by si nepřál, aby jeho děti byly šikovné, samostatné a dosáhly dobrého vzdělání. A pokud tomu tak bude, tak… nechme se překvapit.

Proto se CK Toulavý medvěd motivována volební statistikou a nadějí v budoucnost, rozhodla také přispět svojí troškou ve vzdělávání. Na transparentu jste jistě poznali magnetosféru deformovanou slunečním větrem. Pro ty, kteří by si nebyli úplně jistí, jedná se magnetosféru Země.

A čistě pro jistotu, kdyby někdo nevěděl, co je to magnetosféra

Magnetosféra je blízká oblast magnetického vlivu tělesa (magnetické pole v okolí kosmického tělěsa). Magnetosféra tělesa může vzniknout vlastním magnetickým polem tělesa (případ naší planety) nebo může být indukována vnějšími vlivy.

Magnetosféra funguje jako štít proti ionizovanému záření jako je například sluneční vítr. Protony, elektrony a částice alfa, které jsou emitovány Sluncem směrem k Zemi při průchodu magnetickým polem jsou vychylovány ze směru pohybu (Lorentzova síla), čímž je zabráněno, aby většina tohoto škodlivého záření dopadla na zemský povrch.

Pokud se chcete dozvědět více, stačí hledat..  Za zmínku ještě stojí, že v transparentu jsme se snažili nejen zobrazit deformaci magnetosféry způsobenou slunečním větrem, ale snažili jsme se také zachovat detaily zachycující Van Allenovy radiační pásy a plazmosféru.

A teď je načase se konečně dostat k velikonočnímu výletu.

VELIKONOCÉÉÉ

Velikonoční výlet odstartujeme v sobotu 31. Března v bodě Bé, což je vlakové nádraží v Rokytnici. Očekáváme, že v hojném počtu nastoupíme do vlaku, který v 9: 10 odjíždí směr Slatina nad Zdobnicí (Bod Cé).

Zde se poklidnou chůzí vydáme po cyklostezce podél řeky Zdobnice směrem Pěčín  a dále až do Rokytnice, kde procházku slavnostně zakončíme v chatě Rokytenka.

Trasa výletu kopíruje cyklostezku č. 4075 a vede převážně po zpevněných cestách.

Těšíme se na hojnou účast v pátek nebo v sobotu v Rokytnici

Váš Organizační výbor

ck@toulavymedved.cz

PS: Prosíme Vás pročtěte si organizační poznámky a dejte vědět jak vidíte svojí sobotní. A také jak (ne)jste mobilní. Pokusíme se vyřešit dopravu všech účastníků do Rokytnice.

Děkujeme!!!

PPS: Výše nastíněná trasa je orientační a může se ještě změnit v závislosti na různých okolnostech, zejména meteorologických. Jelikož předpověď na sobotu nevychází nejpříznivěji, Organizační výbor bude zasedat v sobotu ráno v 8:00, aby vydal stanovisko k výletu. Proto žádáme hlavně ty účastníky, kteří se chtějí zúčastnit pouze výletu (nebudou ubytováni v Rokytnici), aby se nám ozvali. V případě že se budou měnit plány je budeme kontaktovat.

Comments are closed.